تولید محتوا به کمک هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به تدریج در حال تبدیل شدن به بهترین دوست یک بازاریاب محتوا است. در این مقاله قصد داریم به بیان این موضوع بپردازیم که بازاریابی محتوا چگونه در آینده ای نزدیک به کمک هوش مصنوعی به صورتی بهتر از قبل پیش خواهد رفت. در واقع بازاریابان محتوایی و تولید کنندگان محتوا و هوش مصنوعی به تدریج در حال تبدیل شدن به بهترین دوست یک دیگر هستند.

در واقع در حال حاضر این اداعای ما بر اساس آمار ها و گزارش های ارائه شده، می باشد. استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی نشان دهنده ی رشد 186 درصدی سالانه است. آمار ها نشان می دهد که تنها 29 درصد از رهبران بازاریابی در سال 2018 از هوش مصنوعی استفاده کرده اند. تا سال 2020 این عدد 84 درصد بود.

فهرست مطالب

آیا هوش مصنوعی بیشترین تاثیر را بر تولید محتوا دارد؟

این همه هیاهو در اطراف هوش مصنوعی این توهم را ایجاد می کند که ما با یک قهرمان ماوراء طبیعی روبرو هستیم.

قابل درک است که بازاریابان تمایلی ندارند به قهرمانان روباتیک اجازه دهند کارهای خلاقانه ی آن ها را انجام دهند. اما باید گفت که بر اساس گزارش سالانه ی بازاریابی محتوای B2B توسط CMI (موسسه بازاریابی محتوا) و MarketingProfs، تنها 15 درصد از بازاریابان محتوا به اجرای بیشتر هوش مصنوعی در سال 2022 فکر می کنند.

اما صبر کنید، ما فقط شاهد افزایش فوق العاده ای در استفاده از هوش مصنوعی در محتوا بودیم. پس چگونه درصد پایین برای برنامه ریزی با نرخ بالای اجرا مطابقت دارد؟

در همین راستا تصمیم گرفتیم کمی عمیق تر به استفاده از هوش مصنوعی برای بازاریابی محتوا نگاه کنیم و متوجه شدیم که از راه هایی بیشتر از آنچه تصور می کردیم، استفاده از هوش مصنوعی در تولید محتوا، مفید است.

چگونه از هوش مصنوعی در تولید محتوا استفاده کنیم؟

در این جا قصد داریم که شما را با هوش مصنوعی و کاربرد هایش آشنا نماییم. در واقع هدف ما این است که رویکرد عملی تری داشته باشم و بر روی آنچه که هوش مصنوعی می تواند و نمی تواند برای تولید محتوا و بازاریابی انجام دهد تمرکز کنم. ادامه ی این فرایند را با پرسیدن یک سوال شروع می کنیم: آیا از تمام زمینه هایی که هوش مصنوعی از تلاش های بازاریابی محتوای شما پشتیبانی می کند آگاه هستید؟

پاسخ این سوال، بسیار شایع تر از آن چیزی است که فکر می کنید. برای مثال Grammarly را در نظر بگیرید. که جستجوگر املا و دستور زبان به عنوان یک ابزار QA در صنعت نوشتن محتوای استاندارد شده است.

چهار سال پیش ، آمار سال 2018 را به خاطر بسپارید. به ندرت کسی نام Grammarly را شنیده بود.

با این حال، امروزه تعداد کمی از کاربران به آن به عنوان یک ابزار هوش مصنوعی فکر می کنند و بسیاری حتی از استفاده از هوش مصنوعی در این ابزار آگاه نیستند.

و زمانی که همه شروع به استفاده از Grammarly کردند، هیچ‌کس اعلام نکرد: ” بیایید هوش مصنوعی را برای بررسی مجدد املا و دستور زبان پیاده‌سازی کنیم.”

ابزارهای زیادی از این دست در روال روزانه ما وجود دارد، اما ما تنها از آن ها برای رفع نیاز های خود استفاده می نماییم زیاد به نحوه ی عملکرد و به وجود آمدن و پیدایش آن ها فکر نمی کنیم.

در حالی که ما هنوز در مورد نقش ربات ها در زندگی حرفه ای خود دچار تردید هستیم، هوش مصنوعی در حال حاضر اینجا است، و در حال حاضر تصور افراد این است که استفاده از آن مسئله ی مهمی نیست.

ابزارهای هوش مصنوعی برای تقویت بازاریابی محتوا

هنگامی که فرآیند تولید محتوا را تجزیه می کنید، می توانید آن را با یک چرخه ی تولید مقایسه کنید که شامل چهار مرحله ی اصلی است:

  • برنامه ریزی.
  • تولید محتوا.
  • سنجیدن کیفیت و کمیت محتوای تولید شده.
  • تجزیه و تحلیل/بهینه سازی.

با نگاهی به این موضوع، مطمئن هستیم که دسته ای از ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی راحت تر به ذهن می رسند. بیایید به هر مرحله برویم تا آنها را بررسی کنیم.

کاربرد هوش مصنوعی برای برنامه ریزی محتوا

همه ی ما از طرفداران استفاده از ابزارهای هوشمند برای استراتژی هستیم. شما به هوش بازاریابی نیاز دارید و هوش مصنوعی داده های تحقیقاتی را در هر جنبه تسهیل می کند.

همه ی ما از تجزیه و تحلیل مخاطبان، تحقیق کلمات کلیدی و ابزارهای رتبه‌بندی خود برای کمک به شناسایی، درک و هدف قرار دادن مخاطبان با پتانسیل بالا بهره می‌بریم. هوش مصنوعی نیز در واقع با تطبیق عبارات جستجو با مخاطب و صنعت این شرایط را برای ما پیاده سازی می نماید.

Frase  یک ابزار هوش مصنوعی است که بر اساس ملاحظات سئو و فاکتورهای رتبه‌ بندی گوگل، خلاصه‌هایی را تهیه می‌کند.

سایر ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند Cobomba و HubSpot می توانند به شما در یافتن موضوعات پرطرفدار کمک کنند.

سپس می توانید به تجزیه و تحلیل خود بازگردید و بررسی کنید که رقابت شما چگونه آن ها را مورد خطاب قرار می دهد، چه نوع محتوایی را منتشر می کند و چگونه کار می کند.

کاربرد هوش مصنوعی برای تولید محتوا

در حال حاضر، بیایید بررسی کنیم که چه ابزار و نرم افزار هایی در این فضا ارائه شده اند.

بیشتر شما نام Jarvis را شنیده اید، ابزاری از GPT-3 OpenAI API  که برای تولید متن استفاده می شود و به طور بالقوه می تواند برای شما محتوا تولید کند.

مطمئناً این ایزار، تنها تولید کننده ی متن موجود نیست و نمونه های کاربردی دیگری نیز در سراسر دنیا وجود دارد.

وقتی صحبت از تبدیل آمارهای عددی به متن قابل خواندن می شود، چنین ابزارهایی حتی ممکن است مفید باشند. برای مثال، ابزار Automated Insights  داده‌ها را می‌گیرد و روایت‌هایی را برای گزارش‌ها تولید می‌کند.

با این حال، بیشتر ابزارهای تولید محتوا بر جنبه ی خاصی از فرآیند خلاقیت تمرکز دارند. و در نهایت در جال حاضر در مرحله ای نیستند که بتوان گفت جایگزین مناسبی برای تولید محتوا توسط کارشناسان تولید محتوا هستند. در ادامه به برخی از ابزار های تولید محتوا اشاره می نماییم :

  1. ابزار HyperWrite یکی از ابزار هایی است که متن شما را مطابق با نیاز شما بازنویسی می کند.
  2. ابزار Persado متن را با ارائه ی واژگان یا عبارات بسیار مرتبط، جایگزین بهینه می کند.
  3. می‌توانید ابزارهای زیادی پیدا کنید که سرفصل‌ها را پیشنهاد می‌کنند، اما Phrasee احتمالاً محبوب‌ترین آن ها است.
  4. Personyze  و Concured به شما کمک می کنند صفحات فرود و سایر محتوای بازاریابی خود را شخصی سازی کنید.

کاربرد هوش مصنوعی در سنجش کیفیت محتوا

نیازی نیست دوباره به Grammarly اشاره کنیم. همه ی ما از آن استفاده می کنیم. چندین ابزار دیگر نیز وجود دارد که زبان شما را از نظر کیفیت بررسی می‌کنند، مانند ProWritingAid  که فقط یکی از این دست ابزار ها می باشد. اما صرفا به کار بردن درست یک زبان، تضمین نمی کند که محتوای شما عملکرد خوبی داشته باشد. در واقع  بسیاری از پارامترهای دیگر وجود دارد که هوش مصنوعی می تواند به شما در ارزیابی کیفیت محتوایتان به کمک این پارامتر ها کمک کند. به عنوان مثال، برای ارزیابی بهینه سازی برای موتورهای جستجو، از Clearscope استفاده می شود.  به کمک این ابزار قبل از اینکه یک قطعه منتشر شود، آن را از طریق سیستم اجرا می کنیم تا به ما کمک کند پیش بینی کنیم که چگونه رتبه بندی می شود.

این ابزار قرارگیری کلمات کلیدی و سایر عوامل رتبه بندی را تجزیه و تحلیل می کند و به محتوا امتیاز می دهد.

ما همچنین توصیه هایی برای بهبود دریافت می کنیم.

از یک ماشین به ماشین دیگر، هوش مصنوعی محتوا را برای سئو تجزیه و تحلیل می کند و نتیجه را پیش بینی می کند، سپس به شما در بهینه سازی کمک می کند.

همه این ها برای گوگل، یکی دیگر از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، برای خواندن، رتبه بندی و ارائه محتوای شما به جستجوگران است.

عمدتاً شرکت های بزرگ با واحدهای تجاری بسیاری در مکان های مختلف که نیاز به ایجاد محتوا با یک پیام یکپارچه دارند، از این ابزار ها استفاده می نمایند.

AtomicReach  برای بررسی احساسات، پیام ‌رسانی، صدا یا سایر ویژگی‌هایی که ممکن است بخواهید بهینه‌سازی کنید، تلاش بیشتری می‌کند و ابزار مناسب و کاربردی در این زمینه می باشد.

سایر کاربرد های هوش مصنوعی در بازاریابی محتوا

یکی دیگر از کاربرد های نه چندان کم اهمیت هوش مصنوعی در بازاریابی محتوا این است که می تواند به شما در تست A/B کمک کند.

ابزارهایی مانند Optimail تست A/B را برای بازاریابی ایمیلی افزایش می‌دهند، در حالی که هوش مصنوعی Evolve همین کار را برای دارایی‌های مختلف انجام می ‌دهد.

هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل و بهینه سازی عملکرد محتوا از ابزارهای تجزیه و تحلیل استفاده می کند تا به شما امکان نظارت بر عملکرد و ارزیابی آن ها را بدهد.

بسیاری از همان ابزارهایی که به شما در ایجاد استراتژی کمک می کنند، به شما این کمک را می کنند نیز تا بازاریابی محتوای خود را به طور مداوم بهینه کنید.

کاربرد چت بات ها در بازاریابی محتوا

چتربات ها مستقیماً با بازاریابی محتوا مرتبط نیستند، اما نمی‌توانیم آن ها را از بحث محتوا و هوش مصنوعی کنار بگذاریم. به عنوان مثال در ماه‌های اخیر، با محدودیت‌های ماندن در خانه، چت ‌بات‌ها محبوبیت زیادی به‌ ویژه در تجارت الکترونیک و ارائه ‌دهندگان خدمات آنلاین به دست آورده‌اند. چت بات ها می توانند مسائل خاص را به روشی متمرکز درک کرده و به آن ها رسیدگی کنند و کمک واقعی ارائه دهند.

برخی از آن ها آنقدر انسانی و واقعی به نظر می رسند که گاها برای اربران ابهام به وجود می آید که آیا ارائه دهنده ی خدمات به آن ها، اسنسان است و یا یک بات. در واقع هر چه قدر برنامه ریزی این بات ها دقیق تر باشد، کیفیت ارائه ی خدماتشان بیشتر خواهد شد.

مزیت های استفاده از ربات های چت

ربات‌های چت تجربه مشتری را در سایت‌های بی‌شماری بهبود بخشیده‌اند، خدمات مشتری را به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته در دسترس قرار می‌دهند و هر جا که ممکن است کمک های فوری به کاربران ارائه می‌ دهند. اما مزیت دیگری برای چت بات ها وجود دارد.

آن ها به شما این امکان را می دهند که اطلاعات مربوط به مخاطبان خود را جمع آوری کنید. این می تواند هدف گذاری، تقسیم بندی و شخصی سازی محتوای شما را بهبود بخشد.

آیا هوش مصنوعی برای تولید محتوا کافی است؟

در طول سه سال گذشته، مدل‌های مختلف یادگیری عمیق، باعث پیشرفت چشمگیری در توانایی هوش مصنوعی برای تولید متن شده است. اکنون، جای تعجب نیست که داغ ترین موضوع در هوش مصنوعی، پردازش زبان به طور کلی و تولید متن به طور خاص است. اما در این میان محدودیت هایی هم وجود دارد. اگر تا به حال یک زبان خارجی یاد گرفته اید، می دانید که یادگیری یک جمله در یک زبان خارجی نسبتا آسانی است. به همین ترتیب، تحلیل سبک و معنا در یک نوشته و پیشنهاد بهبود یک جمله در یک زبان غیر از زبان مادری، کار دشتوار تری است. نوشتن یک قطعه ی معتبر از ابتدا مستلزم یک مجموعه مهارت کاملا متفاوت است. این تفاوت بین انجام کار با داده های موجود و ایجاد داده های جدید در یکی از محدودیت هایی است که در رابطه با تولید محتوا به کمک هوش مصنوعی وجود دارد.

محدودیت های استفاده از هوش مصنوعی در تولید محتوا

یک ابزار برنامه ریزی شده بر اساس هوش مصنوعی، برای انجام وظایف با استفاده از مقادیر زیادی از داده های موجود بر اساس فرآیندهای ساختاریافته و تعریف شده طراحی شده است. در واقع فرایند کلی به این صورت است که ابزار ها باید از داده های آماری موجود برای  تجزیه و تحلی، بررسی و … استفاده نمایند. وقتی نوبت به تولید متن می ‌رسد، ابزارهای هوش مصنوعی می ‌توانند با استفاده از فرمول‌ های علمی و ریاضی پیشنهادات مربوطه را ارائه دهند.

با این حال، تولید متن منطق محضی ندارد. در واقع برای ایجاد متن ابزار ها مستلزم درک زمینه ی کلی و استفاده از منابع غیرقابل دسترس هوش مصنوعی، مانند فرهنگ، تاریخ و سایر عناصر است.  با هدف دستیابی به مخاطب و درگیر کردن آن، باید داستان جذابی ارائه دهید که یک ارتباط تداعی گر در مغز خواننده ایجاد کند. با متن تولید شده در نهایت شما باید به این هدف دست پیدا کنید که مخاطب را محیطی قرار دهید که احساساتش را درگیر کنید. تا بتوانید در نهایت کاربر را مشتری خود تبدیل کنید و فرایند خرید و یا کسب خدمات صورت بگیرد.

تولید محتوای موثر چگونه صورت می گیرد؟

همان طور که اشاره شد، شما برای تولید محتوا باید به گونه ای عمل نمایید که بتوانید در نهایت ارتباطی احساسی با مخازبانتان برقرار نمایید. این ها ارتباطاتی هستند که فقط یک انسان واقعی می تواند به درستی ایجاد کند. پس می توان گفت که هوش مصنوعی در این رابطه نمی تواند عمل کند. و در نهایت یک انسان باید یک محتوا را از این ابعاد تکمیل نماید.

آیا واقعاً برای تولید محتوا به هوش مصنوعی نیاز داریم؟

هوش مصنوعی اینجا است تا فرآیند تولید محتوا را سریع‌ تر، ساده‌ تر و هدفمند تر کند. ما می توانیم از آن برای بهبود فرآیند ها و کیفیت نتایج استفاده کنیم. هر چیزی بیشتر از این موارد، هدفش را نادیده می گیرد. علاوه بر این، باید به خاطر داشته باشیم که هر چیزی که توسط یک الگوریتم تولید می‌ شود، یک توصیه ی مبتنی بر داده است. تصمیم نهایی در مورد اینکه کدام کلمه کلیدی را هدف قرار دهیم، به چه موضوعی بپردازیم، و در کجا کاما قرار دهیم، مسئولیت یک نویسنده حرفه ای است. هیچ چیز نمی تواند جایگزین لمس نهایی انسان برای درست کردن تمام تفاوت های ظریف شود.

آیا هوش مصنوعی در تولید محتوا به جزئیات توجه می نماید؟

توجه به جزئیاتی چون محل دقیق قرار گری کاما و … از جمله نقاط ضعف استفاده از هوش مصنوعی برای تولید محتوا می باشد. وقتی کاما در جای خود قرار نمی گیرد و معنی جمله را تغییر می دهد، ربات های ساخته شده بر اساس هوش مصنوعی متوجه این موضوع نمی شوند.

این به ما بستگی دارد تا چه اندازه کیفیت محتوای تولید شده برای ما مهم است. در صورتی که نتایج تولید محتوای حاصل از هوش مصنوعی برای ما رضایت بخش نبود، لازم می باشد که ویراستاری نهایی برای محتواها توسط یک تولید کننده ی محتوا صورت بگیرد.

آیا به کمک هوش مصنوعی می توان محتوای متنی تولید کرد؟

بدون شک در حال حاضر روش های بسیار کاربردی برای تولید محتوا وجود دارد که بر پایه ی علم هوش مصنوعی تولید شده اند. اما باید دقت نمود که محتوای حاصل از این ابزار ها تا چه اندازه مفید هستند و تا چه اندازه می توانند نیاز های ما را برای تولید محتوا بر طرف نمایند.

چگونه به کمک هوش مصنوعی می توان محتوا تولید نمود؟

اساس کار ابزار های طراحی شده برای تولید محتوا بر اساس هوش مصنوعی، صرفا داده های آماری جمع آوری شده می باشد. به همین خاطر محتوای تولید شده توسط این ابزار ها ممکن است که نیاز به ویراستاری نهایی توسط کارشناسان تولید محتوا داشته باشد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *