در اینجا رایج‌ترین شاخص‌های عملکرد کلیدی محتوا (KPI) و کارهایی که می‌توانند برای کمک به شما برای تبدیل شدن به یک بازاریاب دیجیتال موفق‌تر انجام دهند، آورده شده است.

شاخص‌های عملکرد کلیدی محتوا (KPI): این شاخص‌ها تلاش‌های بازاریابی محتوای شما را ایجاد یا شکست می‌دهند. چرا؟

زیرا وقتی KPI های محتوایی را که در گزارش‌های جاری شما قرار می‌گیرند – و در نهایت استراتژی محتوای کلی شما – در نظر نمی‌گیرید، می‌توانید در قضاوت اشتباهاتی مرتکب شوید که در نهایت تلاش‌های بازاریابی محتوایی (و SEO) شما را نابود خواهد کرد.

هنگامی که شما شاخص های عملکرد کلیدی نادرست را در نظر می گیرید یا با آنها ارتباط برقرار می کنید، همچنین بر اساس نتیجه ای تصمیم گیری می کنید که ممکن است درست باشد یا نباشد.

هنگامی که این نتایج گزارش می شود، عدم قطعیت ها می توانند به استراتژی محتوای شما نفوذ کنند و در نهایت می توانند موفقیت شما را از مسیر خارج کنند.

بیایید نگاهی به رایج‌ترین شاخص‌های عملکرد محتوا و کارهایی که می‌توانند برای کمک به شما برای تبدیل شدن به یک بازاریاب دیجیتال موفق‌تر انجام دهند، بیاندازیم.

فهرست مطالب

شاخص های کلیدی عملکرد برای بازاریابی آنلاین 

معیارهای سئو

معیارهای کسب و کار و تبدیل

معیارهای تعامل اجتماعی

معیارهای تعامل کاربر

لیست شاخص عملکرد کلیدی 1: معیارهای SEO

  • پیوندها
  • رتبه بندی / موقعیت SERP
  • کلیک های ارگانیک
  • نرخ کلیک ارگانیک (CTR)
  • برداشت ها
  • سرعت صفحه
  • خطاهای خزیدن

و خیلی های دیگر.

کارشناسان SEO معمولاً از این معیارها برای گزارش افزایش عملکرد در نتایج جستجو استفاده می کند و معمولاً این موارد را به مشتری، سهامداران شرکت یا رئیس خود گزارش می دهد.

چرا KPI ها ارزشمند هستند؟

دسترسی ارگانیک آنها (یا اینکه چه مقدار از سهم بازار را از نظر عبارات کلیدی به دست می آورند).

چند نفر در حال مشاهده سایت هستند.

چقدر مردم در سایت وقت می گذارند.

و سایر معیارهای مفید

هنگامی که این معیارها به اشتباه گزارش می شوند، نتیجه می تواند قضاوت بد و تصمیمات استراتژیک باشد. این برای اجرای سئو به طور کلی خوب نیست.

حتما که متوجه شدید یک کاربر زمان زیادی را در سایت صرف کرده است، زیرا هر ماه متوجه مطلب جدید در سایت میشده و مشغول مطالعه محتوا میشده.

در حالی که بسیاری از چیزها می توانند این مشکل را ایجاد کنند، مهم است که خطاهای فنی و مسائل خاص مرتبط با آن را رد کنیم.

این به این دلیل است که بسته به نوع وب سایتی که با آن سروکار داریم، چنین وضعیتی نیز می تواند فصلی باشد.

اگر بدون در نظر گرفتن کل 12 ماه (یا حتی داده های چند سال) تغییری بر اساس معیارهای یک ماهه ایجاد کنید، می توانید قضاوتی را انجام دهید که جنبه فصلی را در نظر نگیرد، و این می تواند برای افراد بد باشد. 

شما اکنون یک اجرای کاملاً خوب را بر اساس فرضیات نادرست در مورد معیارهای خاصی در بازی تلف کرده اید.

شاخص عملکرد کلیدی 2: معیارهای کسب و کار و تبدیل

این نوع معیارها برای محاسبه جنبه تجاری کارها بسیار مفید هستند.

آنها کمک می کنند تا اطمینان حاصل شود که معیارهای وب سایت به مهم ترین معیار تجاری تبدیل می شوند که تعیین می کند آیا شرکت به کار خود ادامه می دهد: ROI یا بازگشت سرمایه.

باید این موضوع رو در نظر بگیریم که سئو، بازاریابی محتوا یا بازاریابی رسانه های اجتماعی، در حالی که تلاش های خلاقانه برای کسب موقعیت های بهتر در دنیای دیجیتال هستند، در نهایت تلاش های تجاری برای کسب بهترین موقعیت در دنیای دیجیتال مارکتینگ مجسوب می شوند. این تلاش‌ها باید به ‌طور دقیق و مختصر باشند و به ‌گونه‌ای گزارش شوند که ROI مناسب را به اطلاع افراد آگاه و مسئول برساند.

تمامی این اقدامات به یک کسب و کار این اجازه را می دهد تا متناسب با نیاز های روز دنیا در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ حرکت نماید و پاسخ گوی درخواست ها و نیاز های کاربرانش باشد.

در اینجا مثالی از اینکه چگونه یک بازاریاب محتوا می تواند ROI  را از طریق بازاریابی محتوا ردیابی کند، آورده شده است:

فرض کنید که می‌خواهید بازاریابی محتوا را با عبارات کلیدی و با در نظر گرفتن استراتژی‌های اجرای محتوا تنظیم کنید. چگونه ROI  را ردیابی می کنید؟

یک مثال می تواند استفاده از عبارات کلیدی باشد و همیشه مطمئن شوید که آنها عملکردی در قالب حجم جستجو دارند.

و همچنین همیشه اطمینان حاصل کنید که از عبارات کلیدی دقیق در جایی از صفحه ای که در حال بهینه سازی هستید استفاده می کنید.

چند ماه بعد، همانطور که گزارش معیارهای محتوا و بازگشت سرمایه را مشخص می‌کنید، می‌توانید گزارش دهید که آیا خود محتوا به شیوه‌ای مؤثر اجرا شده است یا خیر. در واقع با گذشت زمان می توانید نتایج حاصل از این اقدامات را در نتایج حاصل مشاهده نمایید.

نحوه محاسبه ROI چگونه است؟

ROI = کل سرمایه / (سود خالص *100)

اگر حجم جستجو وجود ندارد، اما معیارهای دیگری مرتبط با افزایش مثبت عملکرد مانند CPC یا هزینه به ازای هر کلیک PPC   یا همان شاخص رقابت در بازار و … وجود دارد، می توانید از این معیار ها برای اندازه گیری میزان اثر بخشی سرمایه گذاری انجام شده، استفاده نمود.

اما، به عنوان مثال: استفاده از یک کلمه کلیدی به دلیل داشتن هدف کاربر بهتر بدون حجم جستجو اشتباه است و یک سئوکار عاقل بهتر است کلمه کلیدی را با هدف کمتر انتخاب کند.

نرخ تبدیل چیست و چه تاثیری در موفقیت کسب و کار ها دارد؟

یکی دیگر از معیارهای تبدیل کسب و کار که باید به آن توجه داشت، نرخ تبدیل است. نرخ تبدیل به شما می گوید که چگونه محتوای خود را بهینه سازی استاندارد نمایید تا در راستای موفقیت بیشتر سایت شما عمل نماید.

اگر محتوایی در سایت خود دارید که نرخ تبدیل پایینی دارد و افراد به سختی برای خدمات شما ثبت نام می کنند، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که تست A/B را در نظر بگیرید تا مشخص کنید کجا می توان بهبودهایی انجام داد تا اطمینان حاصل شود که محتوا در جهت مثبت بهبود می یابد.

با این حال، یکی دیگر از معیارهای مهم برای ارزیابی بهتر و اصولی تر محتواهای تولید شده و همچنین تولید گزارش های بهتر، بررسی درست روند رشد محتواها می باشد. این یک تاکتیک مهم مدیریت عملکرد است که برای استفاده از آن باید استراتژی های لازم را تعیین نمود. بدون شک عدم توجه به این مورد می تواند نتایج منفی برای شما به همراه داشته باشد.

چگونگی معرفی کسب و کار به مشتریان

بررسی ها تصوری از کسب و کار شما برای مشتریان بالقوه ایجاد می کند. این تصور می تواند باعث شود که مشتریان بخواهند با شما تجارت کنند یا شما را از خود دور کنند. در واقع عدم مدیریت درست کسب و کار ها باعث ایجاد شهرت منفی می شود. که در نتیجه ی آن بدون هیچ گونه مدیریت، می تواند برای صاحب کسب و کار نتیجه ی بسیار منفی داشته باشد.

بسیاری از این معیارهایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم، در رگه‌ های مشابهی قرار می‌گیرند و وقتی به درستی در نظر گرفته نمی‌شوند، واقعاً می‌توانند موفقیت یک استراتژی بازاریابی آنلاین را تحت تاثیر قرار دهند. و موجب شکست آن ها بشوند.

شاخص عملکرد کلیدی چیست ؟

وقتی به معیارهای تعامل اجتماعی فکر می کنیم، معمولاً به معیارهای مرتبط با رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، لینکدین و اینستاگرام فکر می کنیم.

اما آیا می‌دانستید که معیارهای تعامل اجتماعی نیز می‌توانند موجب موفقیت یا شکست یک استراتژی بازاریابی آنلاین بشوند؟

در این باره فکر کنید: مشارکت اجتماعی یک روش اصلی برای افزایش دسترسی یک برند به مشتریان واقعی آنلاین به دلایلی مانند موارد زیر است: زیرا اینجا جایی است که افراد واقعی آنلاین می‌شوند تا با برندهای مورد علاقه ‌شان، افراد مشهور، دوستانشان و … گفتگو کنند.

و این عملکرد چیزی بیش از یک پلت فرم اجتماعی است.

اطمینان از اینکه معیارهای تعامل اجتماعی را به صورت درست و استاندارد، محاسبه می کنید، بخش مهمی در گزارش اثربخشی برنده های KPI محتوای شما است.

این یکی از نمونه‌های گزارش KPI موثر است، در حالی که چندین معیار را در نظر می‌گیرد، به ما کمک می‌کند استراتژی محتوای خود را برای آینده شکل دهیم و به طور خاص به ما می‌گوید که چگونه محتوای خود را برای مخاطبان خود تنظیم کنیم.

مجدداً، در نظر گرفتن تمام اطلاعات، به ویژه هنگام تصمیم گیری بر اساس داده های گزارش KPI محتوا، به شما کمک می کند تا انتخاب های بهتر و آگاهانه تری در مورد اقدامات بعدی در استراتژی محتوای خود داشته باشید.

معیار های تعیین میزان تعامل کاربر

معیارهایی چون میزان تعامل کاربر برای  KPIهای عملکرد یک وب سایت مهم هستند، زیرا به ما می گویند محتوا چقدر مؤثر است و چقدر ترافیک را جمع آوری می کند و افراد را به سمت وب سایت شما می کشاند.

مواردی مانند نرخ تبدیل، میزان مدت زمان حضور کاربر در صفحه، نرخ پرش و بازدید از صفحه و … همگی می توانند از جمله معیار هایی هستند که میزان تعامل کاربر را نشان می دهند. البته که امکان تحریف هر یک از این معیار ها وجود دارد و می توان آن ها را به صورت اشتباه گزارش نمود.

گزارش استباه مقدار عددی این معیار ها در قضاوت و پیشبرد استراتژی محتوای شما می تواند مشکل ایجاد نماید.

اینجا است که مواردی مانند اهداف در Google Analytics یا پارامترهای UTM می توانند وارد عمل شوند. و بهبود عملکرد کسب و کار ها کمک نمایند. در واقع با استفاده از این ابزار ها می توان گزارش های دقیق تری از میزان و چگونگی عملکرد کاربران ارائه نمود. و بر اساس همان ها نیز تصمیم گیری های لازم را انجام داد. با گره زدن معیارهای تعامل اجتماعی به تکمیل اهداف در Google Analytics، می‌توانید به طور مؤثرتری در مورد اینکه چگونه شخصی در نهایت فروش آن خدمات را از طریق معیارهای تعامل کاربر انجام داده است، تحقیق کنید.

معیارهای تعامل کاربر نیز برای یافتن کارهای فیزیکی افراد در سایت شما مفید هستند.

به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که بیشتر ترافیک گوگل در 10000 صفحه با ارزش مشاهده می شود، اما شما 25000 صفحه در سایت دارید، می دانید که باید 15000 صفحه را که به هیچ وجه با ارزش به نظر نمی رسند حذف نمایید و یا این که اعتبار و ورودی آن ها را به سایر صفحاتتان منتقل نمایید.

اما در مثالی دیگر اگر سایتی با 25000 صفحه دارید و همه ی 25000 صفحه ترافیک دریافت می کنند و در عین حال مردم زمان بیشتری را در صفحات خاصی نسبت به سایرین صرف می کنند، پس می دانید که باید تست A/B را انجام دهید.

هدف از این تست A/B این است که بفهمیم چگونه صفحات باقی مانده ی خود را به اندازه کافی جالب کنیم که این ترافیک جذب شود و در نهایت موجب افزایش ترافیک در سایت شما بشود.

چرا شاخص های کلیدی عملکرد محتوا مهم هستند؟

ساخص های کلیدی عملکرد محتوا مهم هستند و همچنین بر استراتژی کلی محتوای شما تاثیرات مهمی می گذارند. در نهایت این شما هستید که با عملکرد اصولی و درستتان چگونگی این تاثیرات را مدیریت می نمایید. مشخص می کنید که آیا بسیاری از KPIهای محتوا برای گزارش عملکرد آنلاین محتوای شما در مناسب هستند و یا خیر. این  KPI ها می توانند برای شناسایی و شکل دادن به استراتژی محتوای کلی شما استفاده شوند.

با انتخاب شاخص های کلیدی عملکرد مناسب، کنار هم قرار دادن داده های مناسب و رسیدن به نتایج صحیح بر اساس آنچه شاخص های عملکرد کلیدی به شما می گویند، می توانید استراتژی سئوی خود را مطابق با آنچه مخاطبان شما انتظار دارند و در نهایت با موفقیت مصرف می کنند، تنظیم کنید.

هنگامی که این کار را به طور موثر انجام می دهید، ممکن است قضاوت های خوبی را که در نهایت باعث موفقیت شما در بلند مدت می شود، به صفر برسانید.

همچنین می‌توانید در نهایت آنچه را که برای موفقیت استراتژی محتوای خود لازم است و رقابت شما در این فضا را نابود می‌کند، مشخص کنید.

هیچ کس هرگز در خلاء بدون داده های مناسب برای پشتیبان گیری از نتایج خود موفق نشده است. KPIهای مناسب در گزارش‌های امروزی بسیار مهم هستند تا جایی که حتی می توانند شکست کسب و کار های آنلاین را به موفقیت تبدیل نمایند. به شرطی که به صوزت صولی و با استراتژی های درست به کار گرفته شوند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *