سبک تولید محتوا

به دنبال افزایش تولید محتوای خود هستید؟ اگر پاسخ بله است که بدون شک به دستورالعمل هایی نیاز دارید تا محتوای خود را به طور مداوم بر روی برند و کسب و کارتان و به روز نگه دارید. در این مقاله ما سعی داریم که نحوه ی ایجاد یک راهنمای سبک را به شما آموزش بدهیم.

فهرست مطالب

بازاریابی محتوا، راهی برای بالا بردن کسب و کار شما

بدیهی است که بازاریابی محتوا یکی از قطعی ترین راه ها برای بالا بردن سطح کسب و کار شما است. مزیت بازاریابی محتوا به این است که با این کار می توانید بازگشت سرمایه ای محتوای خود را افزایش دهید و گردش کار خود را با پلتفرم های بازاریابی محتوای یک مرحله ای ساده کنید. به عنوان مثال شما آماده ی انتشار یک مقاله سفید هستید، اما بحث در مورد نحوه ی استناد به منابع، روند تأیید انتشار مقاله ی شما را متوقف کرده است.

در چنین شرایطی ممکن است این گونه فکر کنید که شما زمان بیهوده ای را صرف گرد اوری مقاله تان کرده اید و امکان انتشار آن وجود ندارد. حتی در چنین شرایطی ممکن است که یک کارشناس موضوع داخلی وبلاگ خوبی را برای شما ارسال بکند که محکم و سخت است که دنبال کردن آن دشوار است، در واقع چنین بلاگی هیچ شباهتی به وبلاگ های تیم بازاریابی ندارد.

و ….. آیا تجربه ی چنین چیز هایی برای شما آشنا است؟ اگر که چنین است که باید گفت که همه ی این ها نشانه ی فقدان یک راهنمای سبک محتوا در سیستم کاری شما هستند.

تاثیرات تولید محتوا در برندسازی

تولید محتوا یک گام مهمی است که تاثیر بسیاری در برندسازی شما دارد. به این صورت که طبق بررسی های انجام شده، ارائه ی مداوم یک برند از طریق تولید محتوا می تواند درآمدتان را تا 33 درصد افزایش دهد.

البته که تولید محتوا در انواع مختلف آن ممکن است که کمی زمان بر باشد، اما تاثیراتی که از آن دریافت می کنید، کاملاً ارزش وقتی که شما گذاشته اید را دارد.

ارتباط بین ثبات برند و تولید محتوا

باید گفت که بر خلاف تصوراتی که در گذشته وجود داشت، ثبات برند فقط مربوط به لوگوها و رنگ ها نیست. در واقع بهترین تعریف از ثبات یک برند، تصویر و شخصیتی است که در محتواهایی خود به مخاطبانتان منتقل می کنید.

اگر هنوز از قبل یک راهنمای سبک برای تولید محتوا در راستای معرفی برندتان ندارید، خودتان را مورد ضرب و شتم قرار ندهید. ما در ادامه شما را در این رابطه راهنمایی می کنیم. البته که بسیاری از شرکت ها قبل از تنظیم یک راهنما و نقشه ی کاری مناسب شروع به تولید محتوا می کنند، که این نیز اشتباه است و تاثیر مناسبی بر روی برند سازی نخواهد داشت.اما در ابتدا، بیایید توضیح دهیم که راهنمای سبک چیست و چرا برای تولید محتوا به آن نیاز داریم.

 

سبک تولید محتوا

راهنمای سبک محتوا چیست و چرا مهم است؟

در این موضوع که برند شما برای معرفی خود از طریق تولید محتوا به یک سبک و شیوه ای نیاز دارد، شکی نیست. اما این که منظورمان دقیقا از سبک تولید محتوا چیست و چگونه باید آن را معرفی نماییم، موضوعی است که در ادامه آن را بررسی می کنیم.

ساده ترین تعریفی که برای راهنمای سبک محتوا می توان ارائه داد، این است که راهنمای سبک محتوا در واقع سندی است که می‌تواند در قالب یک پی‌دی‌اف، صفحه ی وب، صفحه ی اسلاید یا سند کلمه باشد. که اطلاعاتی نظیر بایدها و نبایدهای تولید محتوا را برای برند شما تجزیه و تحلیل می‌کند. در ادامه با استفاده از این نقشه ی راه، تیم تولید محتوای برند شما، می تواند اقدام به تولید محتوا و معرفی برندتان بکند.

در راهنمای سبک محتوا، چه مواردی را باید ذکر کرد؟

علاوه بر باید و نباید هایی که برای تولید محتوا در رابطه با هر برند متفاوت است و آن ها باید در راهنمای سبک محتوا ذکر شود، مهم ترین موضوع مشخص کردن استراتژی تولید محتوایتان است. منظور از استراتژی محتوایی شما، جزئیاتی نظیر این که چه نوع محتوایی در چه زمانی باید تولید بشود و در چه تاریخی منتشر بشود، می باشد.

در واقع راهنمای سبک محتوای شما به نکات اساسی ایجاد آن محتواها می پردازد. این فرایند به تولید کنندگان محتوای شما، دستورالعمل های خاصی را در مورد نحوه ایجاد محتوا در رابطه با برند می دهد. همچنین یک راهنمای سبک قدرتمند باید قوانینی را برای موضوعات کاربردی تر در رابطه با تولید محتواهای مختلف ارائه بدهد، که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

جزئیات راهنمای سبک تولید محتوا 

بدون شک بیان هر چه بیشتر جزئیات در رابطه با روند تولید محتوا برای برندتان در راهنمای سبک تولید محتوا،این مزیت را برای شما دارد تا با دقت بیشتری اقدام به این کار نمایید. البته که برنامه ی تولید محتوا باید به گونه ای تنظیم بشود که در زمان اجرا منعطف باشد و تا حدی قابلیت جابه جایی داشته باشد. در نهایت می توان گفت که بیان هر چه بیشتر جزئیاتی نظیر چون “کدام کلمات را در سرفصل ها با حروف بزرگ می نویسید؟” و یا “آیا لحن شما مرتبط و سرگرم کننده است یا معتبر و آموزشی؟” و …. می تواند به بهبود هر چه بهتر روند تولید محتوای شما کمک کند.

آیا راهنمای سبک تولید محتوا یک موجودیت مستقل است؟

در پاسخ باید گفت که همه چیز به استراتژی های شرکت شما بستگی دارد. به این صورت که برخی از شرکت ها، راهنمای سبک تولید محتوای خود را با راهنمای کلی برندینگی که دارند، ترکیب می کنند. اما برخی از دیگر شرکن ها نیز، آن را موجودیت جداگانه ای کی پندارند و جداگانه به تولید آن می پردازند. بسته به اینکه راهنمای محتوای شما چه قدر مرتبطه به سایر قسمت های مارکتینک شما است، می توانید انتخاب کنید که چه روشی برای شما مناسب است.

چرا به یک راهنمای سبک تولید محتوا نیاز دارید؟

این روزها همه محتوا تولید می کنند: فروشندگان، مدیران اجرایی، کارشناسان موضوع و غیره. به همین دلیل است که شما به یک کتاب قانون نیاز دارید تا همه ی شما را در مسیر برند سازی به ضرب آهنگ همان درامر حرکت بدهد. بدون راهنمای سبک تولید محتوا، بدون شک امکان تولید محتوای منحصر به فرد و در عین حال جذاب برای شما وجود نخواهد داشت. در واقع اگر قوانین مستند نباشند، راهی برای اجرای آنها وجود ندارد. و در چنین شرایطی هنگامی که حجم تولید محتوای خود را افزایش می دهید، همه چیز از کنترلتان خارج خواهد شد.

آیا آماده سازی راهنمای سبک تولید محتوا، فرایندی زمان بر است؟

بدون شک برنامه ریزی، ایجاد و توزیع محتوا زمان زیادی را می طلبد. به همین خاطر ممکن است که درست کردن و آماده سازی یک راهنمای سبک تولید محتوا برای شما و تیمتان فرایند زمان بری باشد. اما به این نکته توجه کنید که در غیر این صورت اگر شما زمانی برای آماده سازی راهنمای سبک تولید محتوا اختصاص ندهید، در آینده ای بسیار نزدیک با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد و نتیجه ای از عملکردتان در زمینه ی تولید محتئا نخواهید گرفت.

سبک تولید محتوا

چگونه یک راهنمای سبک محتوا بنویسیم؟

برای این که بتوانید یک راهنمای تولید محتوای کارآمد تولید کنید، بهتر است که نکات زیر را رعایت نمایید:

۱.از الگوهای سبک های تولید محتوا قدیمی استفاده کنید.

دلیلی وجود ندارد که راهنمای سبک تولید خود را از ابتدا ایجاد کنید. می‌توانید با سبک‌های قدیمی وفادار مانند AP Style یا The Chicago Manual of Style  شروع کنید. تا این فرایند برایتان راحت تر بشود. و یا حتی می توانید با یکی از راهنماهای جدیدتر که به صورت آنلاین نیز در دسترس هستند، مانند Mailchimp یا Mozilla  سراغ انجام این کار، بروید.

۲. ماموریت محتوای خود را تعریف کنید.

چرا محتوا تولید می کنید؟ به اهداف خود و برنامه ی بازاریابی محتوایی که دارید، نگاه کنید و از آنجا به عقب حرکت کنید.

داشتن یک مأموریت مستند، شما را صادقانه و متعهد نگه می‌دارد تا هر قسمت از محتوا را بتوانید توسعه دهید. همچنین در ابتدای این کار نیاز می باشد که کمی زمان بگذارید تا هدف تولید محتواهای خود را مشخص نمایید. در این هنگام باید با سوالاتی چون آیا هدف از تولید محتوا روشنگری است؟ یا سرگرمی؟ یا برای توضیح مسائل پیچیده تر؟ و … پاسخ دهید. تا آن چه را که می خواهید مسیر تولید محتوای شما انجام دهد و برای مخاطبان شما به ارمغان آورد را، مستندسازی کنید. در این رابطه رویکرد Mailchimp مثال خوبی برای دنبال کردن و کسب اطلاعات بیشتر می باشد.

۳. آهنگ انحصاری برندتان محتوا را تنظیم کنید.

در واقع منظور از این قسمت این است که شما باید در راهنمای سبک تولید محتوایتان، مشخص نمایید که هر یک از محتواها به چه طریقی قرار است که به دست مخاطب برسد. در واقع راه ها انتشار و دیده شدن هر یک از محتواهای تولید شده، باید مشخص بشود. پس می توان این گونه جمع بندی نمود که این بخش از راهنمای شما، باید توضیح دهد که چگونه محتواهای تولیدی، به مخاطبان شما می رسد. همچنین لازم به ذکر است که صدا و لحن شما باید با تصاویر برند شما مطابقت داشته باشد. در این رابطه راهنمای سبک توسعه‌دهنده Google جدولی به سبک Goldilocks ارائه می‌دهد که در این رابطه می توانید از آن کمک بگیرید.

 

سبک تولید محتوا

۴.قوانین تولید محتوا را رعایت کنید.

 قوانین اساسی را برای اصول اولیه تنظیم کنید. اکنون فرصت آن است که اصول و قوانین انحصاری برندتان را برای تولید محتوا مشخص کنید و همگان را در مسیر تولید محتوای برندتان، مجاب به استفاده از آن ها نمایید. این مجموعه قوانین می تواند بسیار جزئی و یا حتی کلی باشد. به عنوان مثال برخی از آن ها می تواند به شرح زیر باشد:

آیا از ویرگول آکسفورد استفاده خواهید کرد؟

چه زمانی از اعداد استفاده می کنید یا اعداد را بیرون می نویسید؟

استفاده از ایموجی مجاز است و یا خیر؟

و …

حتی ممکن است که در این رابطه مایل باشید از قوانین یک راهنمای سبک تولید محتوای محبوب پیروی کنید. این موضوع هیچ اشکالی ندارد و  ایده ی خوبی نیز  است که شیوه‌های استفاده رایج را تشریح کرده و مثال‌هایی ارائه دهید. اما به این نکته توجه کنید که هرگز نباید به طور همزمان از چند

راهنمای تولید محتوای موجود و مرسوم استفاده کنید، بلکه باید تمرکز خود را صرفا در استفاده از یک راهنمای خاص قرار دهید.

۵. متناسب با نوع خاص هر محتوا، رفتار کنید.

انواع مختلف محتوا ممکن است از شما بخواهد که استراتژی رفتاریتان را تغییر بدهید. این موقعیت همچنین فرصتی برای تشریح بهترین روش ها برای انواع محتوایی است که ایجاد می کنید. به عنوان مثال، ممکن است کارشناسان تولید محتوای رقیبتان متوجه نباشند که وبلاگ ها باید قابل اسکن باشند تا مردم بتوانند آنها را بخوانند. به این ترتیب شما با توجه به این نکته، می توانید به راحتی از تمام رقیبانتان جلوتر باشید. در این رابطه نیز می توانید به نحوه ی راهنمایی Mailchimp در مورد انواع وبلاگ هایی که ایجاد می کند نگاه کنید

و سپس از دستورالعمل های آن برای سبک نوشتن در وبلاگ خود استفاده نمایید.

۶. قوانین محتوا خود را به صورت گرافیکی مستند کنید.

در حالی که راهنمای سبک بصری شما به طور عمیق در مورد نحوه ی استفاده از لوگوها، تصاویر و عناصر طراحی بصری توضیح می دهد، راهنمای سبک محتوای شما باید راهنمایی هایی نیز در مورد تصاویر داشته باشد. در واقع بهتر است که تیم طراحی شما به هر وبلاگ یا محتوایی که تولید می کنید، قالب خاصی متناسب و منجصر برندتان را اضافه نماید. به عنوان مثال می توان به این که در بلاگ ها آیا تصاویر باید چپ، راست یا تراز و وسط صفحه باشند، اشاره نمود. که رعایت این موضوع در تمام بلاگ ها این کمک را به شما می کند تا محتواهای منحصر به فرد تری داشته باشید. همان طور که می دانید،

برای محافظت از ثبات برند است که این مجموعه قوانین باید مشخص شوند و در نهایت رعایت شوند.

آخرین اقدامات برای تهیه ی راهنمای سبک تولید محتوای برند

تا به این جا متوجه شدید که راهنمای سبک محتوا چیست، چرا به آن نیاز دارید و چگونه باید آن را تهیه کنید؟ اکنون زمان آن است که شما شروع به ساخت راهنمای تولید محتوای خود کنید.  به یاد داشته باشید که ارزش واقعی یک راهنمای تولید محتوا فقط زمانی مشخص می شود که شما بتوانید به طور کامل آن را یاده سازی کنید. در واقع موفقیت راهنمای سبک تولید محتوای تولید شده تویط شما بیشتر از همه به این که به چه میزان بتوانید جامه ی عمل به آن بپوشانید، بستگی دارد.

راهکار هایی برای کمک به پیاده سازی کامل راهنمای تولید محتوا

بدون شک راهکار هایی وجود دارد که توجه و رعایت آن را به راحتی برای سازندگان محتوای خود در دسترس قرار دهید. خواه در وب باشد یا یک پوشه مشترک، این چیزی نیست که بتوان آن را پنهان کرد.

هنگام ارائه بازخورد به آن مراجعه کنید. اتخاذ استانداردهای سبک شما می تواند زمان بر باشد. اما بدون شک در دراز مدت متوجه نتایج چشم گیر آن در  برند سازی خواهید شد. به هیمن خاطر برای پیاده سازی هر چه بهتر راهنمای سبک محتوایتان، بهتر است که خواندن آن را آسان کنید.

در واقع منظور از این جمله این می باشد که باید نحوه ی استفاده و پیاده سازی راهنمای تولید محتوای شما راحت باشد تا کارمندانتان تمایل بیشتری به پیاده سازی آن داشته باشند.

منبع گردآوری مطالب: searchenginejournal

فهرست مطالب

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *