کارشناس تولید محتوا

استخدام کارشناس تولید محتوا یکی از آگهی‌های رایج این روزهاست که در اکثر سایت‌های کاریابی مشاهده می‌کنید. اما این فرد کیست و چه کار را انجام می‌دهد؟ آیا این فرد می‌تواند وب سایت شما را ارتقاء دهد؟ برای بسیاری از شرکت ها و کسب و کارهای اینترنتی جای سوال دارد که کارشناس تولید محتوا چطور می‌تواند به آن‌ها در تحقق وب سایت کمک کند.

اکنون اکثریت قریب به اتفاق هر برنامه دیجیتال مارکتینگ با تولید محتوا پیوند خورده است. هرچند برخی از شرکت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی تولید محتوا را امری سرگرم‌کننده می‌دانند. بیشتر کسانی وارد دنیای اینترنت می‌شوند، به کارشناس تولید محتوا نیاز دارند. در ادامه به سوال شما که «کارشناس تولید محتوا چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟» پاسخ می‌دهیم.

کارشناس تولید محتوا کیست ؟

اجازه دهید از همین ابتدا به شما بگوییم که منظورم ما از کارشناس تولید محتوا کسی است که در دنیای اینترنت فعالیت می‌کند. محتوا شامل فیلم، تصویر، پادکست، موشن‌گرافی و … است. متن نوشتاری هم در حیطه‌ی محتوا قرار می‌گیرد و می‌تواند شامل تمامی کتاب‌ها، مجلات، روزنامه‌ها و … باشد. اما ما در اینجا به محتواهای اشاره داریم که در دنیای دیجیتال (وب سایت و شبکه‌های اجتماعی) منتشر می‌شوند.

کارشناس تولید محتوا هم کسی است که در زمینه‌ی تولید انواع محتواهای صوتی، تصویری و نوشتاری فعالیت دارد. این فرد محتواها را با توجه به پلتفرم مورد نظر (وب سایت و یا شبکه‌های اجتماعی) تولید می‌کند.

کارشناس تولید محتوا چه کاری انجام می‌دهد؟

کارشناس تولید محتوا در زمینه‌های زیر فعالیت می‌کند:

تولید محتواهای ویدئویی

یکی از تخصص‌های یک کارشناس تولید محتوا ایجاد محتواهای ویدئویی است. این ویدئوها می‌تواند با ترجمه‌ی زیرنویس، فیلم‌های کوتاه ساختگی و یا موشن گرافی باشد. این فرد با توجه به موضوع و سناریو از پیش تعیین شده یک فیلم ویدئویی کوتاه را برای وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی تولید می‌کند.

تولید پادکست

یکی دیگر از کارهایی که یک کارشناس تولید محتوا انجام می‌دهد، تولید محتواهای صوتی یا پادکست است. این فرد با تسلط بر موضوعات مورد نیاز سایت یا شبکه‌های اجتماعی محتواهای صوتی را ایجاد می‌کند. اصولاً یک کارشناس تولید محتوای صوتی با نرم افزارهای صوتی آشنایی کامل دارد.

تولید محتواهای تصویری

یکی دیگر از وظایف یک کارشناس تولید محتوا، ایجاد بنر و یا تصاویر با موضوعات مورد نیاز وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی است. در این شرایط کارشناس تولید محتوا به نرم‌افزارهای گرافیکی مثل Photoshop مسلط است. پس می‌تواند با توجه به برند و موضوع مورد نظر یک بنر یا تصویر را از نو بسازد.

تولید محتواهای متنی

نویسنده وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی می‌تواند محتواهای متنی را با توجه به موضوع و برند تولید کند. این کار با توجه به الگوریتم‌های موتورهای جستجو (گوگل) انجام می‌شود. کسی که در شغل تولید محتوا فعالیت می‌کند یک نویسنده‌ی خوب است که می‌تواند هر موضوعی را به متن تبدیل کند.

چرا به کارشناس تولید محتوا نیاز دارید؟

اکنون موتورهای جستجو آنقدر قدرتمند عمل می‌کنند که می‌توانند هر محتوای کپی شده‌ای را تشخیص دهند. Google به عنوان یکی از محبوب‌ترین موتورهای جستجو با داشتن الگوریتم دزدان دریایی یا Pirate می‌تواند محتواهای کپی شده را تشخیص دهد. در نتیجه سایتی که محتواهای سایر وب‌سایت‌ها را کپی کرده باشد، نمی‌تواند از سئو حرفی بزند.

کارشناس تولید محتوا در همین مواقع نیاز است تا به شما کمک کند محتواهای جدید، اورجینال، علمی و کاربرپسند تولید کند.

بنابراین استخدام کارشناس تولید محتوا به دلایل زیر اهمیت پیدا می‌کند:

 • تولید محتواهای باکیفیت و اصلی
 • تولید محتواهای سئوشده
 • معرفی محصولات یا خدمات برای کاربران
 • دادن اطلاعات مهم در مورد محصولات به مشتریان
 • هدایت خزنده‌های گوگل برای ورود به سایت

برای استخدام کارشناس تولید محتوا به سراغ چه کسانی برویم؟

شغل کارشناس تولید محتوا یا نویسنده وب سایت به ویژگی‌های زیر نیاز دارد:

 • داشتن مطالعه بالا برای تسلط بر موضوعات
 • داشتن خلاقیت و ایده‌پردازی در تولید محتوا
 • مسئولیت‌پذیری و داشتن تعهدکاری
 • تسلط بر نرم‌افزارهای گرافیکی (ویرایش تصویر و فیلم)
 • تسلط بر یک زبان خارجی برای ترجمه‌ی محتواهای خارجی
 • تسلط کامل بر زبان و ادبیات فارسی (گرامر و دیکته)

آیا کارشناس تولید محتوا می‌تواند وب سایت شما را بهینه‌ کند؟

 حتماً این عبارت را بارها شنیده‌اید : «محتوا پادشاه است».

این جمله بیانگر اهمیت تولید محتوا برای SEO است. با این وجود نمی‌توان گفت شغل تولید محتوا به تنهایی برای بهینه‌سازی وب‌سایت کافیست. شما حتی اگر بهترین کارشناسان تولید محتوا را هم استخدام کنید، باز هم نمی‌توانید انتظار موفقیت و SEO سایت را داشته باشید.

زیرا پروسه‌ی سئو چیزی فراتر از تولید محتواست. با این وجود استخدام کارشناس تولید محتوا باعث سرعت دادن به فرآیند سئو سایت می‌شود.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *