تولید محتوای خوب

آیا صاحب یک وب سایت تجاری هستید که رونق زیادی ندارد؟ هر چه تلاش می‌کنید، به نتیجه نمی‌رسد؟ اگر چه بیش از 200 اِلمان در بهبود سایت مؤثر است. اما تولید محتوای خوب بیشترین تاثیر را بر روی SEO سایت بر جا می‌گذارد. در واقع بخش بزرگی از پروسه‌ی سئو به نوع محتواهایی بستگی دارد که در طی زمان تولید می‌کنید. اگر برایتان سوال است ویژگی های محتوای خوب چیست و چطور آن را تولید کنیم، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

فهرست مطالب

چگونه محتوای خوب تولید کنیم ؟

همه‌ی ما می‌دانیم که محتوا نقش پادشاه را در بازاریابی اینترنتی ایفا می‌کند. با این حال بسیاری در تولید محتواهای باکیفیت ناتوان هستند. فردی که تولید محتوا انجام می دهد به اصطلاح کارشناس تولید محتوا خوانده می شود که باید استانداردهای نوشتن را رعایت کند. استانداردهای نوشتن محتوای خوب پیوسته در حال تغییر و تحول است. زمانی که کاربران به دنبال محتواهای خاصی هستند، موتورهای جستجو براساس نیاز آن‌ها مطالبی را نمایش می‌دهند. در واقع SERP برای همه یکسان نیست.

با این اوصاف طبیعی است که محتوا و روند بازاریابی تغییر کند. پس باید خود را با این تاکتیک‌های تغییرپذیر بروزرسانی کنید. در غیر این صورت باید برای همیشه با شانس موفقیت خود در مدیریت سایت خداحافظی کنید. قبل از اینکه مطالب را در سایت خود منتشر کنید، بهتر است این استانداردها را در مورد آن‌ها بررسی کنید.

محتواهای عالی دارای ویدئو هستند

این روزها، داشتن عکس و متن کافی نیست. بلکه کاربران به تماشای ویدئو هم اهمیت زیادی می‌دهند. اکنون پیشرفت‌های زیادی در حوزه‌ی فناوری و تولید محتواهای ویدئویی صورت گرفته است. به طوری که برای تولید یک محتوای ویدئویی شما به بازیگر و یا نقش آفرینی خود نیاز ندارید.

بلکه می‌توانید ویدئوهای انیمیشن و موشن‌گرافی تولید کنید. ضبط صدا بر روی انواع محتوا نیز اهمیت زیادی دارد. بسیاری از استراتژیست‌ها در حوزه‌ی کسب و کارهای اینترنتی از این روش استفاده می‌کنند. کاربران واکنش مثبتی به پخش فیلم و ویدئو نشان می‌دهند.

اگر باور نمی‌کنید، این سوالات را پاسخ دهید؟

  • هنگام بررسی شبکه‌های اجتماعی، کدامیک از محتواهای صوتی یا تصویری محبوبیت بیشتری برای شما دارند؟
  • کدام نوع محتوا برای کاربران جذاب‌تر هستند؟
  • چه چیزی باعث‌ می‌شود شما با یک برند و یا یک فرد ارتباط برقرار کنید؟
  • وقتی یاز به اطلاعات دقیق نیاز دارید قبل از خرید، به چه چیزی نگاه‌ می‌کنید؟

در واقع این محتواهای ویدئویی است که به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا درباره‌ی چیزهایی که خرید می‌کنند، اطلاعات بیشتری بدست آورند. پس از جهات زیادی در تصمیم‌گیری مصرف‌کنندگان و مشتریان مداخله می‌کند.

در محتواهای ویدئویی بهتر و بیشتر می‌توانید بر روی تصمیم و انتخاب کاربران تاثیر بگذارید. در حالی که در تصویر و محتوای متنی این مکان فراهم نیست. در واقع به جای اینکه به مخاطبان بگویید که به شما اعتماد کنند، در ویدئو به آن‌ها نشان می‌دهید که قابل اعتماد هستید.

برای اینکه محتواهای ویدئویی تولید کنید، با یک فیلمبرداری ساده و مختصر به سراغ ویرایشگرهای ویدئویی عالی مثل  Fiverr بروید.

سؤالات عالی برای پاسخ به جستجوی کاربران

وقتی کاربری وارد موتورهای جستجو می‌شود و مطلب مورد نظر خود را جستجو می‌کند، باید دقیقاً به همین مطلب پاسخ دهید. یکی از ویژگی های محتوای خوب پاسخ دادن به یک سوال و ابهام است. همچنین باید اطلاعات مفیدی در مورد یک محصول یا خدمات به کاربران ارائه دهید.

گاهی ممکن است کاربران وقتی کلمه‌ی کلیدی را جستجو می‌کنند، به صورت سوال نباشد، اما باز هم شما می‌توانید حدس بزنید که او چه اطلاعاتی در مورد آن کلمه‌ی کلیدی نیاز دارد. پس این اطلاعات را در محتوای خود به او ارائه می‌دهد.

با استفاده از ابزارهای سئو مانند SEMrush یا Answer the Public و یا با پیمایش ساده در SERP‌ها،‌ می‌توانید به سرعت سؤالات مربوط به کلمه کلیدی را شناسایی کنید.

هنگامی که در مرحله تولید محتوا هستید، می‌توانید این سؤالات یا کلمات کلیدی با دم بلند را در محتوای خود پیاده‌سازی کنید. پس اطلاعات مفید و متناسب با نیاز کاربران را در سایت خود قرار می‌دهید. کاربران بدون شک به سایت‌هایی که اطلاعات مفید، دسته اول و علمی دارند، تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

برای مثال وقتی کسی کلمه‌ی کلیدی «دستور العمل سوپ مرغ» را جستجو می‌کند، فقط به دنبال طرز تهیه‌ی آن نیست. بلکه خواص و مضرات آن را هم می‌خواهد بداند. یکی از ویژگی های محتوای خوب دادن اطلاعات جامع و کامل است.

با پیمایش SERP، کادر “People also Ask” Google را پیدا خواهید کرد که چند سؤال مربوط به اصطلاح اصلی جستجوی کاربران برای شما نمایش داده می‌شود. بسیاری از سوالات کاربران باید در قالب عناوین و تصاویر پاسخ داده شوند. با این کار موتورهای جستجو رتبه‌ی بهتری به سایت شما می‌دهند.

یک محتوای خوب اورجینال است

اصالت و اورجینال بودن به این معناست که سایت شما چیزی را به گوگل معرفی می‌کند که سایر سایت‌ها آن‌ را انجام نداده‌اند. در واقع باید در متن دیدگاه یا زاویه‌ی دید جدیدی را ارائه دهید. اطلاعاتی را بین کنید که تاکنون هیچ سایتی در مورد آن صحبت نکرده است.

جان مولر (یکی از اعضاء تیم گوگل) می‌گوید كه Google فقط با این استدلال که سایت شما فعال است، آن را رتبه‌بندی نمی‌کند. بلکه محتوای شما باید “مفید، منحصر به فرد، قانع كننده و با کیفیت بالا” باشد. پس در زمان تولید محتوا خلاقیت به خرج ندهید و از کپی‌برداری خودداری کنید.

محتوای عالی توسط کاربر تولید‌ می‌شود

شخصیت‌های تاثیرگذار نقش زیادی در تولید محتوای خوب دارند. می‌دانید چرا؟ چون آن‌ها مدام با کاربران اینترنتی در حال ارتباط هستند و از نیاز آن‌ها باخبرند. پس طبیعی است که بدانند در محتوا باید به چه چیزی پرداخت و از چه چیزی فاصله بگیرید.

برای اینکه بدانید کاربران اینترنتی چه می‌خواهند، بهتر است خودتان را به جای آن‌ها قرار دهید. کاربران همیشه به دنبال سایت‌ها و محتواهایی می‌روند که از خواست‌های آن‌ها پیروی می‌کنند. زیرا فکر می‌کنند چنین محتواهای قابل اعتمادترند.

برای دریافت نیاز واقعی کاربران به سراغ شبکه‌های اجتماعی بروید. آن‌ها در این شبکه‌ها خیلی از رازها و رموز خود را برملا می‌کنند.

محتوای عالی نتایج محور است

یکی از ویژگی های محتوای خوب داشتن برنامه‌ریزی است. وقتی در حال تولید محتوا هستید، آن را متنی برای همیشه ندانید. از قبل برنامه بچینید تا مثل یک طوفان مغزی ذهن کاربران را درگیر خود کنید. ایده‌های جدید خلق کنید و در محتواها به کار ببرید. 

به این موضوع فکر کنید که مخاطب شما با چه نوع محتوایی بیشترین ارتباط را دارد؟چه موضوعاتی بیشترین کلیک را دارند؟ کدامیک از محتواها بیشترین بازدید را دارند؟ اینها انواع سؤالاتی هستند که باید قبل از نوشتن محتوای خوب از خود بپرسید.

این سؤالات در مرحله طوفان مغزی آغاز‌ می‌شوند و به شما کمک‌ می‌کنند بر اساس آنچه‌ می‌خواهید به دست بیاورید، نوع محتوا را ایجاد کنید.

مطالب عالی دارای عناوین قوی هستند

یکی دیگر از اصول مهم برای تولید محتوای خوب توجه به عناوین جذاب است تا ذهن کاربر را با خواندن مطلب تحریک کند. اگر تیترها مبهم، خسته‌کننده یا تکراری و معمولی باشند، کسی بر روی آن‌ها کلیک نمی‌کند. کاربران بیشتر بر روی تیترهای جالب و جذاب کلیک می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های سایت‌های پربازدید استخدام نویسندگانی است که قادرند از بهترین تیترهای و عناوین جذاب استفاده کنند. در این صورت اگر صفحه‌ی سایت در SERP نمایش داده شود، نرخ CTR  نیز بالا می‌رود. در غیر این صورت نباید انتظار افزایش بازدید را داشته باشید.

برای نوشتن محتوای خوب می‌توانید از تیترهایی استفاده کنید که ذهن بازدیدکننده را درگیر خود کند. برای مثال:

تیتر «ویژگی وب سایت جدید و جالب» در مقابل تیتر «بزرگترین اشتباه شما نداشتن این افزونه برای سایت است» جذابیت کمتری دارد.  برای من تیتر دوم جذابیت بیشتری دارد. زیرا احساس میکنم سایت من از چیزی جا مانده است که در سایت مذکور در مورد آن صحبت می‌کند.

سخن پایانی

در مطلب چگونه محتوای خوب تولید کنیم در مورد 6 استاندارد مهم صحبت کردیم. برای تولید محتوای خوب باید به هر 6 مورد توجه داشته باشید. پس قبل از انتشار محتواهای خود آن را با موارد تطبیق دهید. راه‌های زیادی برای تولید محتوا وجود دارد. اما از بین آن‌ها تنها چند مورد کاربردی و عالی هستند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *